Revitalizace centra Písku aneb O nás, bez našich zastupitelů

24. 02. 2016

V pondělí 22. února 2016 se zúčastnili naši zástupci veřejné besedy k revitalizaci centra Písku. Za Svobodné vystoupil Karel Kropš a Pavel Kašpar, kteří vyjádřili nesouhlas s navrhovaným omezením parkovacích míst v centru města. 

Revitalizace centra Písku aneb O nás, bez našich zastupitelů

O nás, bez nás. Přesně tak nějak si musí v Písku připadat lidé žijící a podnikající v centru města. Přesto, že písecká radnice již v prosinci 2015, bez předchozí diskuze s místními obyvateli a obchodníky, schválila výsledek urbanisticko–architektonické soutěže o návrh Revitalizace historického centra města Písek a požádala vítězné týmy o zpracování návrhů na projektové  dokumentace pro  územní  rozhodnutí, pro  stavební  povolení a pro  výběr  zhotovitele  stavby, tak se stále zdráhá jakékoliv diskuze s občany.

V pondělí 22. února 2016 sice jedna taková diskuze proběhla, nepořádala jí ovšem radnice, ale místní spolek Písecký svět. Vedení radnice, starostka města i oba místostarostové účast odmítli – Jiří Hořánek (ANO 2011) z důvodu dovolené, Eva Vanžurová ( Jihočeši 2012) bez udání důvodu a Josef Knot (TOP 09) odpověděl, že dokud nebudou uzavřeny smlouvy, vybráni zhotovitelé a objednáno vypracování projektové dokumentace, nemá smysl diskutovat.
Nebude poté však na zjišťování názorů občanů už poněkud pozdě?

Podle Svobodných má být město živé, pro občany Písku, nikoliv jen letní atrakcí pro občasné turisty. V centru musí probíhat čilý obchodní ruch a ten se bez dopravy neobejde. Ostatně názor na rekonstrukci centra sepsal již v článku „Písku všichni závidí rušné náměstí, ale bude živé i bez lidí?“ Karel Kropš, místopředseda jihočeských Svobodných.

Na besedě za Svobodné vystoupil kromě Karla Kropše také Pavel Kašpar, který již v minulých diskuzích správně podotkl: „Proč tam ti lidé vlastně jezdí? Proč jsou všechny úřady, banky a pojišťovny v centru? Přesuňme je na periferii a pak to město může být městem duchů. Když někdo vyzvedává větší obnos peněz, nebo si zakoupí v železářství štafle, nechce jít po náměstí a kochat se novou kašnou, ale co nejdřív toto místo opustit. Něco jiného je se jít jen tak projít, dát si kávičku a z dlouhé chvíle korzovat. Kolik takových lidí dnes máme? Ti co pracují zařezávají v montovnách a ti co nepracují na to prostředky nemají. Důchodci a školáci mezi silné ekonomické skupiny také nepatří. Kdo nahradí obchodníkům jejich případné snížené tržby?“

Kromě Svobodných, s návrhem nesouhlasili také přítomní obchodníci z Velkého náměstí a autoři petice proti snižování parkovacích míst. Hosté diskuze byli Ing. arch Miroslav Cikán (MCA atelier s.r.o.) – autor vítězného návrhu v architektonické soutěži, Ing. arch. Martin Zborník – odborný oponent a architekt, JUDr. Ondřej Veselý – opozice (ČSSD, bývalý starosta města) a Martin Bísek – podnikatel na Velkém náměstí (občerstvení Kantýna). I proto je škoda, že se vedení města odmítlo této veřejné diskuze s občany účastnit a vyslechnout si připomínky k rekonstrukci. Arogance moci zřejmě již dorazila i do našeho okresního města.

Celý nezkrácený záznam besedy zde:
(Karel Kropš hovoří od 1:02:32 a Pavel Kašpar od 1:36:50 min.)